„Zostaw w krzakach tego zwierzaka”

Nadchodzi wiosna, okres gorący nie tylko ze względu na rosnące temperatury. To czas, kiedy świat przyrody budzi się do życia, a zwierzęta zaczynają intensywnie myśleć o rozmnażaniu.

W czasie spacerów w lesie, parku, na łące coraz częściej spotkać będzie można młode, uczące się życia ptaki i ssaki. Pamiętacie naszą akcję „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” w której tłumaczymy dlaczego nie należy zabierać zwierzęcych dzieci z ich naturalnego środowiska? Problem co roku jest aktualny dlatego po raz kolejny przypominamy o podstawowych zasadach związanych z postępowaniem z młodymi zwierzętami. Najwcześniej, bo już w marcu, natknąć się można na ukryte wśród traw małe zające. Co zrobić w takiej sytuacji? – poniżej nasza „ściągawka”.

Pamiętaj, jeżeli nie masz absolutnej pewności że zwierzę potrzebuje pomocy, pozostaw je w spokoju i oddal się jak najszybciej. Pamiętaj też aby pod żadnym pozorem nie głaskać młodych zajęcy – pozostawiając na nich swój zapach możesz spłoszyć matkę.

A co, jeżeli zwierzę faktycznie wymaga naszej interwencji? Wówczas należy skontaktować się z odpowiednimi służbami – zgodnie z przepisami prawa jest to urząd gminy czy urząd miasta, na terenie którego zwierzę zostało znalezione. W większych miastach często sprawami dzikich zwierząt zajmuje się Straż Miejska. Można też zadzwonić po poradę do miejscowego lekarza weterynarii lub najbliższego ośrodka rehabilitacji zwierząt – instytucji, która profesjonalnie zajmuje się opieką nad potrzebującymi pomocy dzikimi zwierzętami. Aktualna lista ośrodków rehabilitacji zwierząt znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce

Więcej informacji o akcji „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” znajdziesz w zakładce Edukacja

Organizatorzy projektu:

#ZostawWKrzakachTegoZwierzaka