Smutna wiadomość!!!

Wczoraj (3.11.) pożegnaliśmy naszego Yardana-Altaja, pierwszego tygrysa syberyjskiego, jaki zamieszkał w Ogrodzie Zoologicznym w Bydgoszczy. Yardan urodził się 2.11.2003 w Ouwehand Zoo w Holandii. Do Bydgoszczy przyjechał 8.10.2014 z Wildlands Adventure Zoo Emmen.
Początkowo był bardzo nieśmiały, ale w końcu zaprzyjaźnił się naszymi opiekunami. Yardan był bardzo zrównoważonym zwierzakiem, o spokojnym charakterze, szybko nauczył się wchodzić do boksów wewnętrznych na zawołanie, migiem się uczył, reagował na swoje imię.
Lubił przemieszczać się po wybiegu, co dawało zwiedzającym często możliwość zobaczenia go z bardzo bliska. Uwielbiał kąpać się w baseniku. Zdarzało się, że ganiał ptaki, które wylądowały na jego wybiegu. Bez problemu poznawał swoich opiekunów, panią Beatę i pana Andrzeja.
Czasami w boksie straszył głośnym rykiem osoby, które nie były jego ulubieńcami.
Tygrysy syberyjskie w naturze dożywają ok. 15 lat, nasz Yardan cieszył nas swoim towarzystwem 19 lat. Szacuje się, że na całym świecie na wolności żyje już tylko około 500 osobników tego gatunku. Dlatego tak ważne jest zadanie ogrodów zoologicznych polegające na ochronie gatunków przed wyginięciem.