„Lolek” u weterynarza…

Jednym z sukcesów hodowlanych bydgoskiego Zoo w poprzednim roku, były narodziny rysia euroazjatyckiego. Nowonarodzony samczyk otrzymał imię Lolek, od matki Lali. Maluch rósł i rozwijał się doskonale, pracownicy zaś myślęcińskiego ogrodu dbali o jego i mamy potrzeby. Ostatnimi jednak czasy, opiekunowie p. Beata i p. Andrzej, którzy na co dzień zajmują się zwierzęciem, zauważyli jakieś niepokojące zmiany w oku myślęcińskiego młodzieniaszka. Jak się okazało, młodziak cierpiał na niezwykle rzadkie schorzenia jakim jest skórzaka rogówki (wyj. poniżej).

Konieczny okazał się zabieg chirurgiczny, który dokonał lek. wet. Adam Łączkowski w asyście współpracującej z Zoo lek. wet. Alicji Wojtowicz z Przychodni Weterynaryjnej Nad Brdą. Do samego zabiegu potrzebne było czasowe znieczulenie zwierzęcia, które pozwoliło na wykonanie tego ważnego zabiegu. Po samej operacji pacjent Lolek został, przeniesiony do woliery, gdzie został wybudzony i opiekę nad nim znów przejęła jego matka. Zabieg przebiegł bardzo pomyślnie bez żadnych trudności, jak również wybudzanie przebiegło bez komplikacji. Po dwóch dniach od zabiegu właściwie nie można było zauważyć żadnej różnicy w wyglądzie oka zdrowego jak i tego po operacji, co wyraźnie widać na zdjęciu czołowym.

Ogród Zoologiczny wyraża serdeczne podziękowanie p. lek. wet. Adamowi Łączkowskiemu za uratowanie oka Lolka.

Fotorelacja poniżej

wyj: Skórzak rogówki jest to zmiana wrodzona, której objawem jest obecność prawidłowej tkanki -czyli skóry- w nieprawidłowym miejscu- czyli na rogówce bądź spojówce.