Ogród Zoologinczny w Bydgoszczy

11 marca świętujemy Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzięki współpracy 11 zoo, w tym bydgoskiego, jeden dzień przerodził się w cały tydzień obchodów! Naszą akcję wspiera Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

W tym roku od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki będziemy wspólnie świętować TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i opowiadać, jaka jest rola oraz misja współczesnych ogrodów zoologicznych, a szczególnie, jak ogrody przyczyniają się do ochrony i ratowania ginących gatunków. 

Jednym głosem będziemy mówić, że ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Naszym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt. Misję tę realizujemy poprzez:
- edukację przyrodniczą,
- uczestnictwo w programach ochrony różnych gatunków zwierząt,
- prowadzenie ksiąg rodowodowych,
- prowadzenie badań naukowych,
- wspieranie zagrożonych gatunków w warunkach in situ - czyli w miejscu ich naturalnego występowania.
Dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników ogrodów zoologicznych możemy m.in. nieść pomoc zagrożonym zwierzętom w Australii, prowadzić projekty reintrodukcji (wprowadzenia do miejsca, w którym gatunek już był) różnych gatunków zwierząt. Niektóre ogrody prowadzą również działalność rehabilitacji rodzimych gatunków zwierząt lub dają schronienie skonfiskowanym przez celników okazom objętym Konwencją Waszyngtońską CITES.

Poza tym, ogrody zoologiczne to prawdziwe wyspy zieleni w miejskiej dżungli lub na obrzeżach wielkich aglomeracji. Dają wypoczynek oraz możliwość kontaktu ze zwierzętami i obserwacji przyrody. Zwierzęta, które są w ogrodach zoologicznych, już od wielu dziesięcioleci nie pochodzą z natury, pochodzą z wymiany między ogrodami. A ta, jak i wiele innych kwestii związanych z hodowlą i dobrostanem zwierząt, jest nadzorowana przez organizacje, do których należą ogrody, tj.: EAZA , World Association of Zoos and Aquariums, EARAZA.

I właśnie o tym wszystkim chcemy opowiedzieć podczas TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Jak w Bydgoszczy obchodzić będziemy ten szczególny tydzień? Codziennie do 15 marca na Facebooku i stronie internetowej przekazywać będziemy informacje związane z tematem gatunków zagrożonych.

 

W środę 11 marca, w Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych, bydgoskie zoo zaprasza m.in. na spotkania ze zwierzętami i ich opiekunami, a przez cały dzień wstęp będzie darmowy. 

 

Obchody rozpoczniemy o godzinie 10, wraz z otwarciem drzwi bydgoskiego zoo. Przez cały dzień aż do godziny 17 wstęp będzie dla wszystkich bezpłatny.

O godzinie 11 w pawilonie Akwarium Terrarium rozpocznie się wyjątkowy spacer. Opiekunowie pracujący w myślęcińskim ogrodzie pokażą wybrane gatunki i opowiedzą o nich. Zobaczymy razem z nimi włochatkę, kanię rudą, wydrę, żako, lemury madagaskarskie, krokodyle kameruńskie. Opiekunowie odpowiedzą także na pytania, co to trening medyczny i enrichment.

Na zakończenie, czyli ok. godz. 12, zbierzemy się przy wybiegu żubrów, które są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki. Staniemy oko w oko z tymi potężnymi zwierzętami, będziemy świadkami karmienia, a opowieści o nich przedstawią osoby, które na co dzień się nimi zajmują.

O godzinie 13 w sali dydaktycznej w pawilonie Akwarium Terrarium odbędzie się spotkanie, podczas którego dowiemy się wielu cennych informacji na temat roli ogrodów zoologicznych i żubra - m.in. jego biologii, historii, dlaczego jest zagrożonym gatunkiem.

 

W niedzielę 15 marca natomiast o zoo usłyszeć będzie można także w centrum miasta! W godzinach 12-13 w Bydgoskich Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5) zapraszamy do wspólnej zabawy dla całych rodzin, by porozmawiać o gatunkach zagrożonych wyginięciem i co my w swoich domach możemy zrobić dla tych zwierząt. Będą gry i zabawy z nagrodami.

TMOZiA_www_banner_1200_300_px.png