Which Fish

Which Fish czyli Jaka Ryba?ZOObacz więcej

Kampania EAZA w której i Ty możesz przyczynić się do ratowania gatunków morskich głębin.

76% łowisk na świecie jest nadmiernie eksploatowanych, przy czym co roku wyrzuca się ponad 9,1 miliardów kilogramów niechcianych przyłowów. Jeżeli przełowienie utrzyma się na obecnym poziomie, to łowiska mogą zostać zupełnie wyczerpane do roku 2050.

Już czas na zadanie sobie pytania – „Jaką rybę wybrać?”

Oceany zajmują około 70% powierzchni naszej planety i zapewniają źródła do życia milionom ludzi. Działania ludzi, takie jak przełowienia, niszczycielskie metody poławiania, zanieczyszczenie wód oraz zmiany klimatu, są głównymi zagrożeniami dla dalszego czerpania korzyści z ekosystemów morskich, będących źródłem tak istotnych zasobów żywności.
Ryby i bezkręgowce morskie są głównym pożywieniem oraz podstawowym źródłem utrzymania ludności zamieszkującej wybrzeża. Należy chronić zasoby rybne i właściwie nimi zarządzać, aby unikać ogromnych nieodwracalnych strat. 
Celem Kampanii EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) jest pokazanie społeczeństwu, że działania człowieka na rzecz ochrony gatunków morskich i interesy komercyjne nie muszą ze sobą wchodzić w kolizję. 
Nowa kampania EAZA wskazuje jak konsumpcyjna działalność człowieka zagraża przetrwaniu gatunków morskich. Koncentruje się na tym, jak funkcjonują ogrody zoologiczne i akwaria i zachęca je do wprowadzenia rzeczywistych zmian w codziennej pracy, aby w ten sposób rozpowszechniać wizję wspólnych dążeń na rzecz ochrony i zarządzania różnorodnością biologiczną mórz.

Kampania skupia się na trzech różnych tematach:

1) zrównoważone konsumcją ryb i owoców morza

2) zrównoważone żywienie zwierząt

3) zrównoważone planowanie hodowli gatunków wodnych